piątek, 18 marca 2016

Dieta sportowca z zastosowaniem białka

Każdy wysiłek fizyczny, a szczególnie ten, który to jest na poziomie wyczynowym sprawia, że nasz organizm ma większe zapotrzebowanie na energię a także szereg innych składników odżywczych, dzięki którym nasz organizm może prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Jeżeli nasza dieta będzie optymalna, organizm będzie otrzymywać adekwatną ilość białka wówczas podaż będzie idealna dla dodatniego a zarazem zrównoważonego bilansu azotowego, który to w wielkim stopniu odpowiada za przyrost masy mięśniowej. Powszechnie wiadomo, że białko jest to niezwykle cenny materiał budulcowy tkanki nerwowej i gruczołowej. Dodatkowo białko wchodzi w skład płynów ustrojowych a także krwi, czy też hormonów. Każdy dorosły człowiek, aby miał w organizmie odpowiednią ilość białka i cieszył się ze zrównoważonego bilansu azotowego musi mieć ok. 0, 5g białka na 1kg należnej masy ciała.

Zapotrzebowanie białka u sportowców

Warto pamiętać, że zapotrzebowanie na białko jest bardzo różnorodne, dlatego u sportowców musi być go w organizmie o wiele więcej. Dzieje się tak, dlatego, że białko jest niezbędne do zachowania należytej energii, a także do tego, aby szybko po treningu zregenerować swój organizm. Jeżeli bardzo dużo ćwiczymy mamy do czynienia z nasilonym katabolizmem białek strukturalnych, a tym samym ze zwiększonym zapotrzebowaniem na białko. Ogólne zalecenia do przyjmowania białka mają na uwadze wiek, płeć, stan zdrowia, warunki żywieniowe oraz aktywność fizyczną. Pamiętać jednak należy, że dla każdego organizmu podaż białka jest nieco inna.

Białko w kulturystyce

Jeżeli analizujemy problem przyjmowania białka, musimy zwrócić uwagę na jego spożycie wśród osób, które uprawiają intensywnie kulturystykę i sporty siłowe. Już od wielu lat, uważa się, ze białko jest podstawowym czynnikiem, który warunkuje wzrost siły i masy mięśniowej. Tym samym osoby te powinny przyjmować go w największych ilościach. Na pewno także powinny zaopatrzyć się w odżywkę białkową, która pokryje niedobory. Dzięki temu będą cieszyć się siłą i energią każdego dnia.

1 komentarz:

  1. New Diet Taps into Pioneering Plan to Help Dieters Lose 15 Pounds within Just 21 Days!

    OdpowiedzUsuń