czwartek, 3 marca 2016

Białko niekoniecznie najlepsze

Jeśli jacyś sportowcy sięgają po białko, po odżywki białkowe, to zazwyczaj mamy do czynienia z białkiem serwatkowym, kazeinowym czy też z białkiem jaja. Jednakże nie są to jedyne rodzaje białek, nie jedyne rodzaje odżywek białkowych, po które sięgają osoby odwiedzające regularnie siłownię. Innym rodzajem białka, którego w tym miejscu nie możemy również pominąć, jest białko sojowe. Od razu musimy powiedzieć w sposób jasny, że nie jest to najlepsze białko, na jakie możemy tutaj natrafić, aczkolwiek na pewno jest to białko, którego całkowicie skreślać nie powinniśmy. 

Zalety białka 

Zaletą tego rodzaju białka jest to, że posiada ono bardzo wiele dobrego do zaoferowania w sensie zdrowotnym. Jednakże na pewno możemy w tym miejscu wskazać wiele negatywnych cech tego rodzaju białka, co powoduje, że liczba osób sięgających po białko sojowe, nie jest nadto wielka. Jakie negatywne cechy możemy w tym miejscu wymienić? Na pewno możemy wskazać na to, że białko sojowe jest bardzo ciężko strawne. Powoduje to, że bardzo długo zalega ono w naszym układzie pokarmowym. Osoby o szczególnie wrażliwym układzie pokarmowym powinny, więc raczej sięgać po inne rodzaje białka, a nie po białko sojowe. Poza tym białko sojowe jest znacznie mniej przyswajalne przez organizm niż białko serwatki i właśnie z tego powodu białko serwatkowe cenione jest o wiele bardziej. 

Białko sojowe 

Aby owo białko sojowe mogło więcej dla nas znaczyć i więcej dla nas zdziałać, niektórzy producenci odżywek sportowych łączą ze sobą białko sojowe z białkiem serwatkowym podnosząc tym samym jego wartość dla organizmu. Warto zauważyć, że białko sojowe posiada w sobie również znacznie więcej glutaminy niż białko serwatkowe. Jak więc widać, to właśnie ten drugi rodzaj białka jest dla nas bardziej cenny i dzięki niemu możemy się znacznie skuteczniej wspomagać, aczkolwiek, jeśli dla przykładu borykamy się z nietolerancją laktozy, to białko sojowe będzie dla nas jak najbardziej dobrym rozwiązaniem i w takim przypadku jak najbardziej warto po nie sięgać, aby skutecznie poprawiać swój wynik sportowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz