sobota, 3 września 2016

Nie każde białko jest takie samo


Białko to ten składnik pokarmowy, który jest dla nas szczególnie ważny, który pozwala realizować naszemu organizmowi wiele funkcji. Ponadto białko jest jedynym składnikiem pokarmowym, który nie może być gromadzony na zapas i wykorzystywany w przyszłości. Tym samym właśnie o białko, o jego dostarczenie musimy zadbać w sposób szczególny, musimy zadbać każdego dnia bez wyjątku. Nie oznacza to jednak, że możemy dostarczać sobie jakiegokolwiek białka, że każde białko będzie dla nas tak samo dobre, że każde białko pozwoli nam zdrowo funkcjonować. Białko jest kompozycją wielu różnych aminokwasów.

Funkcje białka w organizmie

Tak naprawdę to o owe aminokwasy chodzi, gdyż to one zapewniają realizację różnych funkcji w naszym organizmie. Niektóre z owych aminokwasów nasz organizm jest w stanie wytworzyć sam, aczkolwiek nie dotyczy to wszystkich znanych nam aminokwasów. Tymczasem nasz organizm potrzebuje owych wszystkich aminokwasów, a więc tym samym każdy z nas powinien w sposób szczególny zadbać o to, aby owe aminokwasy sobie zapewnić. Możemy wyróżnić 20 różnych aminokwasów, spełniających bardzo konkretne role w naszym ciele. 9 Z owych 20 aminokwasów nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, a więc musimy je sobie dostarczyć poprzez pożywienie. Mówiąc o składnikach pożywienia, które zapewnią nam wszystkie niezbędne aminokwasy, chcemy wskazać na mięso, na jaja czy też na soję.

Pelnobiałkowe produkty

Są to produkty określane mianem pełnobiałkowych, a więc takich, które są źródłem wszystkich niezbędnych każdemu organizmowi aminokwasów egzogennych. Umieszczając owe produkty w naszej codziennej diecie robimy bardzo słuszny krok do tego, aby faktycznie w najlepszy z możliwych sposobów zadbać o własne zdrowie, zadbać o odpowiedni sposób odżywiania się, zadbać o prawidłową, jakość i ilość dostarczanego sobie niezbędnego białka. Nie każde białko jest takie samo i nie każde białko zapewni nam pełnię zdrowia. Wybierając produkty zawierające białko patrzmy na to, aby owo białko było pełnowartościowe, aby owo białko zapewniało nam wszystko, czego nam potrzeba.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz